en cz sk
Firma
Novinky
Užívatelia
Kontakt
Produkty
PRO100
CUT100
Cenník
Objednávky
Programy
Demo
K stiahnutiu
Demo verzia
Knižnice
Dokumentácia
Ostatné
Časté otázky
Videonávody
Hľadať


Newsletter
PRO100 na facebooku PRO100 na youtube

Najčastejšie otázky na PRO100 a CUT100

 

Obecné


Jsou vaše programy kompatibilní s OS Windows 10 ?

Programy PRO100 i CUT100 jsou kompatibilní s Windows XP ,Vista, Windows 7, 8 a 10 - 32/64bit.

Kde najdu číslo verze programu PRO100 ?

Popis a číslo verze programu PRO100 je umístěn v nabídce Nápověda → O aplikaci. Pokud máte potíže se spuštěním programu, můžete zkontrolovat číslo verze ve vlastnostech souboru PRO100.exe nebo DEMO.exe (Tento počítač → C:\Program Files\PRO100.exe → Vlastnosti → Verze) nebo (Tento počítač → C:\Ecru\PRO100.exe → Vlastnosti → Verze).

Lze používat program PRO100 na MAC OS ?

PRO100 a CUT100 jsou programy běžící pouze na OS Windows.

Můžu nainstalovat program PRO100 a CUT100 na více počítačů ?

Ano, programy lze nainstalovat na více počítačů. Programy jsou proti nedovolenému spuštění chráněny USB hardawarovým klíčem. To znamená, že programy lze spustit pouze na tom počítači, kde je vložen USB hardwarový klíč. K zakoupené licenci programu obdržíte jeden hardwarový klíč.

Jak probíhá školení k programu?

Školení je pro majitelé programu PRO100 u nás v kanceláří zdarma, v případě že si zákazník přeje školení na jiném místě je tato služba zpoplatněná. V případě zájmu o školení je třeba si individuálně dohodnout termín. Doba trvání školení cca 3-4 hodiny.

Jaký je rozdíl mezi PRO100 Profi a PRO100 Studio ?

PRO100 Profi - má dostupné všechny nástroje a funkcie.

PRO100 Studio - verze programu PRO100, která je určená pro prodajny větších nábytkářských firem. Omezení této verze spočívá v zablokování možnosti modifikace Knihovny Nábytku a Prvků - absence možností přidání jak nových prvků, tak i změny objektu již v knihovně obsažených. více zde.

Jak fungují DEMO verze programů ?

Demo verze jsou zdarma, nejsou časově omezená, ale mají některá funkční omezení, které je odlišují od komerčních verzí. Demo programu PRO100 neumožňuje uložení a výtisk projektů, nejsou dostupné výkazy a kalkulace, knihovna prvků a materiálu je jen příkladová.

Demo programu CUT100 během optimalizace náhodně mění původní rozměry přířezů.

Je možné otevřít soubor z verze 4 ve verzi 5 programu PRO100 ?

Ano, samozřejmě. Soubory vytvořené v nižší verzi lze vždy otevřít ve verzi vyšší.

end faq

 

PRO100 vizualizace


Jakou jsou požadavky na grafickou kartu ?

Rozhodujícím faktorem rychlosti programu PRO100 je grafická karta. PRO100 vyžaduje dedikovanou grafickou kartu nVidia nebo AMD a nemusí pracovat správně na grafikách Intel.

Minimální požadavky na grafickou kartu jsou NVIDIA GeForce 9600 nebo ATI Radeon X1900. Samozřejmě pro pohodlnou práci doporučujeme výkonnější grafické karty. Integrované grafické čipy, například čipy obsažené v procesorech i3/i5/i7 jsou nedostačující pro všechny efekty vizualizace.

Je podstatná verze ovladače grafiky NVidia / AMD Radeon ?

Ano, velmi důležitá. Naše programy jsou optimalizovány pro práci s nejnovějšími ovladači grafických karet. Vždy doporučujeme aktualizovat ovladače na nejvyšší dostupnou verzi. Doporučujeme také nainstalovat všechny dostupné aktualizace pro Windows.

Jaký je rozdíl mezi verzi 4.xx a 5.xx programu ?

Nejdůležitější změnou této verze je nový vizualizační modul založený na technologii Open GL, to znamená obrovské zrychlení programu a nová kvalita vizualizace.

 • Zrcadlení s nastavitelnou intenzitou
 • Nastavitelné Odblesky světla - například v keramice.
 • Úprava úrovně anti-aliasingu
 • Efekt mapování textur - například 3D efekt na frézovaných dvířkách
 • Nastavitelný efekt Lesku, pro vizualizaci dokonale hladkého materiálu
 • Dosvit pro halogenové zdroje světla
 • Výška, směr, barva a intenzita přirozeného (slunečního) osvětlení
 • Konfigurace barvy a intenzity halogenového světla
 • Předdefinovaná Schémata vlastnosti materiálů
 • Úprava úrovně průhlednosti materiálů
 • Efekt fluorescence

Co mám dělat když při zapnutí fotovizualizce program přestane pracovat ?

Pravděpodobně nemáte dostatečně výkonnou grafickou kartu nebo je potřeba aktualizovat ovládače grafické karty.

Současné počítače často disponují dvěma grafikama, pomalejším grafickým čipem obsaženým v procesoru a vysokorychlostní dedikovanou kartou. Systém by měl automaticky programu PRO100 přiřadit vysokorychlostní kartu. Správné přiřazení karty zjistíte v programu PRO100 po kliknutí na Nástrojé Info, kde v tabulce v sekci opengl by měla být přiřazená vysokorychlostní grafická karta. V případě, že je přiřazena grafika Intel je potřeba v ovládacím panelu vysokorychlostní karty přiřadit manuálně program PRO100.

V případě kdy Váš počítač nemá dostatečně výkonnou grafiku můžete vypnout Akceleraci 3D (Zobrazení -→ Akcelerace 3D), čímž dojte k odpojení grafiky. PRO100 v režimu bez Akcelerace 3D neumožňuje vytvářet pokročilé vizualizace.

end faq

 

PRO100 obecné


Lze hromadně zaměnit texturu dvířek na celé kuchyni ?

Ano, textury/materiály lze měnit hromadně. Během přenášení textury z Knihovny Materiálu na určitý prvek je potřeba přidržet klavesu Shift. Takto zaměníte veškerý původní materiál na jiný, např. všechny dvířka nebo všechny korpusy.
POZOR: Prvek během přenášení textur z Knohovny NESMÍ být označen.

Proč během přesouvání a změně rozměru objektu je pohyb trhaný ?

Program během přesouvání objektu přichytává objekty k virtuální mřířce. Vypněte funkci Přichytit k mřížce (klikněte na ikonu magnet na panelu nástrojů nebo v menu: Nástroje → Nastavení → Úpravy → Přichytit k mřížce).

Jak upravit rozměry písma jednotlivých kót nebo štítků ?

Písmo i velikosti fontu lze změnit v Nastavení programu (Nástroje → Nastavení → Zobrazení → Kóty, Font).

Jakým způsobem můžu zaslat obrázek projektu e-mailem ?

Projekt můžete vyexportovat jako obrázek ve formátu .jpg nebo .bmp, určit velikost obrázku, uložit a zaslat emailem. Export najdete v horní liště programu: Soubor → Export → Obraz.

Lze upravit tvar místnosti?

Místnost v progarmu PRO100 má vždy tvar kvádru navolených rozměru. Tvar místnosti lze upravit vložením nových objektu do místnosti (Prvek → Nový nebo Knihovna → Prvky → Dveře, okna, stěny) a úpravou jejich rozměrů, tvaru a barvy .
V praxi to vypadá tak, že si navolíme obrysové rozměry místnosti a pak vkládáme stěny (nové objekty). Podkroví se dá snadno postavit, když umístíme v prostoru trojuhelníkový objekt a upravíme sílu objektu. Po zvolení stejné barvy tyto objekty plně simulují stálé prvky místnosti (automatická detekce kolize způsobuje, že se takový prvek bude chovat jako stěna).

Jak upravím úhel perspektivy zobrazení ?

Zmáčkněte tlačítko Shift a pravé tlačítko myši. Tažením myši v pohledu Perspektiva změníte úhel perspektivy na jiný.

end faq

 

Knihovny programu PRO100


Můžu přidat své vlastní materiály do Knihovny Materiálů ?

Samozřejmě, všechny Knihovny programu PRO100 včetně knihovny Materiálů můžete libovolně upravovat nebo doplňovat.
Pro přidání nového materiálů je potřeba vložit obrázek materiálu (ve formátu .bmp, .jpg nebo .png) do zvolené složky Knihovny materiálu (asi "C:\Ecru\PRO100\Knihovna\Materiály"). Takto vložený obrázek najdete v PRO100 v Knihovně Materiálů, kterému následně můžete upravit Vlastnosti, a to zejména rozměry a povrch (pravým kliknutím myší na materiál v knihovně -> Vlastnosti). V případě opakovatelných materiálů (např. dlaždice), zadejte na záložce Obecné skutečné rozměry obrázku, v případě kdy chcete aby se textura roztáhla na celou plochu prvku - zadejte nuly.
POZOR: příliš velké rozlišení grafického souboru může zpomalit program PRO100.

Může aktualizace přepsat něco v mých knihovnách ?

Máte-li vlastní objekty a materiály Knihovny uložené pod vlastním názvem, nebo ve vlastních specifických adresářích, aktualizace nic nezmění. Před instalací každé aktualizace doporučujeme zálohovat vlastní Knihovny.

Jak vytvořit novou složku v knihovně ?

V aktuální verzi programu Novou složku lze vytvořit kliknutím pravým tlačítkem myší na prázdnou plochu Knihovny programu PRO100 a zvolením volby Nová složka. V verzích nižších než 4.61 Novou složku vytvoříte pomocí Windows Explorer v hlavním adresáři programu (asi "C:/Program Files/PRO100 /Knihovna/Nábytek") a tam vytvořit Novou složku.

end faq

 

Ceníky a Kalkulace v programu PRO100


Jak pracovat s ceníkem v PRO100 ?

V programu PRO100 je ceník rozdělen na ceník Prvků a Materiálů. To znamená, že skříňky v projektu mají cenu za kusy (ks) nebo mají cenu za použitý materiál (m2. bm, ks). Tyto dva způsoby lze kombinovat. V praxi skříňka může mít cenu korpusu za m2 + ceny v ks za jednotlivé položky (panty, nožky, atd.).

Jak nacenit prvky za kus ?

Vložte prvek do projektu a klikněte 2x pro otevření okna Vlastnosti. Na záložce Obecné (Položka v ceníku) kliknete na Změnit. Zobrazí se okno Ceník -> Prvky.
V tomto okně jako název zadejte Název prvků (pro budoucí orientaci v ceníku je lepší mít název položky v ceníku stejný jako název prvku, ale není to nutné), pak zadejte cenu (včetně DPH) a DPH. Položka montáž a DPH (montáž) jsou nepovinné. Po vložení údajů kliknete na Vybrat a OK (v okně Vlastnosti). Další řádek v Ceníku (pro další prvek) přidáte kliknutím pravým tlačítkem myší a kliknutím na Přidat (nebo Insert). Pokud chcete tuto cenovou položku určitému prvku přiřadit natrvalo, uložte jej (přepište stávající prvek) do Knihovny. Pro zobrazení ceny klikněte na Výkazy a kalkulace (Nástroje → Výkazy a kalkulace) na záložce Kalkulace.

Jak nacenit materiály za m2 nebo bm ?

Hlavní rozdíl oproti ceny za prvek v případě ceny po materiálech je ten, že cenová položka z ceníku se přiřazuje konkrétnímu materiálu (nebo celé složce) v Knihovně.
V Knihovně materiálů klikněte pravým tlačítkem myší na zvolenou texturu a pak na Vlastnosti. V okně Vlastnosti materiálů na záložce Obecné, stejně jako v případě prvků klikněte na Změnit. Zvolte název cenové položky, měrnou jednotku (m2, bm, ks) a cenu včetně DPH. Po vložení údajů kliknete na Vybrat a OK (v okně Vlastnosti). Další řádek v Ceníku (pro další materiál) přidáte kliknutím pravým tlačítkem myší, kliknutím na Přidat (nebo Insert). V okně Výkazy a kalkulace na záložce Kalkulace se teď bude zobrazovat cena a množství použitého materiálů v celém projektu.

Okno ceníků Prvků a Materiálů lze rovněž otevřít příslušnou ikonkou Ceník na panelu nástrojů nebo v Nástroje -> Ceník. V okně ceníku můžete přidávat další položky, pak je musíte pouze spárovat s konkrétním prvkem nebo materiálem ve Vlastnostech Prvku nebo Materiálů.

 

Jak mohu přesunout výkazy nebo kalkulaci projektu do MS Excel ?

Vyberte odpovídající výkaz (Nástroje -> Výkazy a kalkulace), klikněte na Uložit ... a pak vyberte formát souboru (v případě tabulek se doporučuje formát *. csv, Textové editory - *. txt) a uložte soubor pod zvoleným názvem. V případě ukládání všech výkazu můžete zvolit tlačítko "Uložit vše ..."

Jak zálohovat/přenášet ceníky?

Ceníky ve verzi 4.xx jsou uloženy stejně jako Knihovna v hlavním adresáři programu PRO100 (asi C:\Program Files\PRO100). Ceník prvků je v souboru PRO100.ESE a ceník materiálů PRO100.MSE. Stejné soubory, ale s vlnovkou jsou zálohy (např. PRO100.~ESE). Tyto soubory můžete zálohovat nebo přesouvat do jiné instalace programu PRO100 nabo PRO100 Studio.

Od verze 5.xxi programu PRO100 jsou ceníky umístěny ve složce Ceníky (C:\Ecru\PRO100\Ceníky). Pro přesun ceníku ze starší verze PRO100 do verze 5.xx, vložte soubory PRO100.ESE a PRO100.MSE do složky Ceníky v adresáři s instalaci PRO100. Pro verzi STUDIO platí STUDIO.ESE a STUDIO.MSE. Pokud potřebujete přesunout ceníky z PRO100 do STUDIO musíte přejmenovat soubory PRO100.ESE na STUDIO.ESE a PRO100.MSE na STUDIO.MSE.
Doporučujeme kopírovat/přesouvat při zavřeném programu PRO100.

end faq

 

Editor tvaru v PRO100


Jak využívat pomocné čary během přesouvání uzlů v editoru tvaru ?

Pro omezení pohybu uzlu v Editoru tvaru slouží klávesy Ctrl a Alt. Při pohybu myší podržíte klávesu Ctrl a můžete přesouvat aktivní uzel pouze po přímkách rovnoběžných s osou X a Y. Stisknete-li klávesu Alt přesouvání uzlu bude omezeno tak, že délka úsečky se nezmění. V obou případech se zobrazí tenké červené pomocné čáry.

end faq

 

Export přířezů do CUT100


Proč se přířezy nezobrazují v Seznamu přířezů ve Výkazech ?

V programu PRO100 se seznam přířezů vytváří automaticky a zobrazuje se na záložce Seznam přířezu v okně Výkazy a kalkulace. Přířezy se sice zobrazují v seznamu automaticky, ale musí být splněno jedno kritérium a sice: ve Vlastnostech každého prvku (desky) na záložce Výkazy, zaškrtnuto políčko Seznam přířezů. V Seznamu přířezů je také důležitý materiál (textura), protože během exportu přířezů do programu CUT100, program seskupuje stejné materiály do skupin. Když se skřínka skládá z korpusu, dvířek a zad, tak v projektu těmto objektům doporučujeme přiřadit různé materiály.

Jak exportovat přířezy z programu PRO100 do nářezového plánu CUT100 ?

Export sestavy přířezů v programu PRO100 lze provést kliknutím na tlačítko Optimalizace, které je dostupné v nabídce programu PRO100 Výkazy a kalkulace Seznam přířezů.
Po kliknutí na tlačítko Optimalizace se zobrazí okno z nastavením exportu do optimalizačního programu. V tomto okně zvolíte Název Sestavy, pod kterým bude sestava přířezů vedena v programu CUT100 (Nowy Rozkroj). Je potřeba také zadat cílovou složku pro export (pokud není zadaná), která by měla standardně vypadat takto: C:\Ecru\CUT100 nebo C:\Ecru\Rozkroj (v závislosti na místě instalace a verzi programu). V tomto okně rovněž rozhodnete, které názvy projektu/přířezu se mají exportovat z programu PRO100. Především - zda budou exportovány: Název projektu (např. projekt p. Bláhy), Název přířezu (např. polička, bok). Kliknutím OK potvrdíte přenos přířezů do optimalizačního programu.

Jak rozkreslit přířezy přenesené z PRO100 ?

Po otevření programu CUT100 (Nowy Rozkroj) se zobrazí seznam tabulí, pokud tam nejsou žádné tabule tak je musíte vytvořit (Vložit novou tabuli, zadat údaje a potvrdit OK). V dalším kroku vyberete ze seznamu určitou tabuli (bude zbarvena modře) a kliknete na tlačítko Zakázky (nebo Enter). Pak musíte vložit Sestavu přířezů (insert nebo Vložit), které zadáte jakýkoliv název. Pak se zobrazí okno Vlastnosti přířezu, kde lze přidávat přířezy ručně, uprostřed dole se také nachází tlačítko Databáze, kterým otevřete databází přířezů z programu PRO100. V databází najdete sestavy přířezů seskupené dle stejných materiálů. Z databáze vyberete určitou sestavu přířezů a kliknete na ni dvakrát. Přířezy se přesunou do sestavy a můžete spustit rozkreslení (F9 nebo Rozkreslit).

end faq

 

PRO100
aktuálna verzia: 6.10

aktuálna verzia: 7.34 

PRO100 - Nábytok a Bývanie 2018
Ďakujeme za návštevu

 


Copyright 2011-2018 ECRU s.c.